Proč drastické diety většinou nefungují?
Jeden a ten samý příběh, kterým si alespoň jednou prošel každý z nás. Většinou však bez šťastného konce.
Začne to tím, že se rozhodneme shodit nějaká ta nadbytečná kila. Pokračuje to škatulkováním jídla na zdravé a nezdravé s myšlenkou, že sacharidy, tuky a cukry jsou těmi hlavními ,,démony", kteří nesou za naši váhu zodpovědnost. Následně se pouštíme do přísných diet, které nám jsou proti srsti a dříve nebo později se utrhneme z řetězu a sníme všechno, co se nám dostane pod ruku. To si pár dní vyčítáme, jsme na sebe naštvaní a pak? Začneme hezky od začátku.
Jsou samozřejmě jedinci, kteří disponují silnou vůlí a dodržet dietu bez jakýchkoliv prohřešků zvládnou levou zadní. Má se ale smysl trápit s dietami, když pokaždé, co zaslechneme slovo dieta, tak se nám ježí všechny chlupy na těle?
Cvičí, chce zhubnout a jí dort? To stravě asi moc nerozumí
Anebo tomu nerozumí právě ti, kteří si to myslí a ten chlápek vychutnávajíc si svůj oblíbený zákusek moc dobře ví, co dělá. Pojďme si to trochu přiblížit.
Chlápek, jmenovaný třeba Dominik, si po dobře odvedeném tréninku dopřál kus dortu, čehož si všimla jeho objemnější kamarádka Zuzana. Když ale viděla, jak se láduje dortem, ale přitom má dobrou formu, řekla si, že za to může genetika. Jenže ouha, Dominik žádné genetické předpoklady pro rychlé spalování tuků nemá, ale pouze nad jídlem předem přemýšlí. Dominik si byl totiž vědom, kolik energie jeho oblíbený zákusek obsahuje, a tak si dal k obědu menší porci přílohy. Tak vykompenzoval dort a jeho denní energetický příjem byl vyrovnaný.
Žádná magie, ale kalorický deficit
Nezáleží na tom, jakou dietu za účelem hubnutí držíte. Všechny totiž fungují na principu kalorického deficitu. Žijeme sice ve světe plném vymožeností, ale žádnou magickou potravinu, která umí zázračně rozpouštět tuky, zatím nikdo nevynalezl. Jednoduše řečeno, hubneme pouze díky tomu, že náš kalorický příjem je nižší než výdej. Nic víc, nic míň.
Je sice pravda, že nám různé diety výrazně pomohou se do kalorického deficitu dostat, ale pokud jim zkrátka neholdujete, můžete se udržovat v kalorickém deficitu příjemnějším způsobem. Nikde přece není napsáno, že jakmile sníte něco, co nemá zelenou barvu a název suroviny neobsahuje ,,fit“, tak že nemůžete zhubnout.
Pravidlo 80/20
Nemůžeme nesouhlasit s tím, že čerstvost a pestrost by měly být v našem jídelníčku číslo jedna. To ale neznamená, že se nenajde místo na nějaké dobroty. Nebudeme vás dál napínat a pojďme si představit, co je ono záhadné pravidlo zač.
Jedná se o nastavení stravy, kdy se 80 % jídelníčku skládá z nutričně bohatých potravin, jejichž úkolem je doplnit všechny látky důležité pro život. Mezi takové potraviny můžeme řadit třeba ryby, zeleninu, maso, ovoce a další. Jsou to zkrátka kvalitní potraviny, které zná každý z nás a jsou běžně dostupné.
Zbylých magických 20 % pak můžeme využít na to, na co máme chuť. Třeba na ty gumové medvídky, které nám leží ve spižírně.
Příklad toho, jak by takový jídelníček mohl vypadat, můžete vidět na obrázku.
Proč si občas dát něco nezdravého?
Všechny diety mají svou doporučenou dobu užívání, a tudíž jsou vhodné pouze z krátkodobého hlediska. Pravidlo 80/20 je ale dlouhodobě udržitelný životní styl, kde si nemusíme nic odpírat.
Díky tomu, že uspokojíme své chutě, budeme se cítit spokojenější a svobodnější. Navíc nám tento přístup pomůže zvládat lépe kalorický deficit z dlouhodobého hlediska.
Na závěr
Teď už víte, že abyste zhubli, tak nemusíte držet žádné přísné diety, pokud vám nevyhovují. Otevírají se vám nové dveře, kde můžete kouzlit zdravá, ale přitom chutná jídla. A že máte chuť na něco, co tak úplně do zdravé stravy nespadá? Uvědomte si, že ze lžičky ořechového másla nepřiberete 10 kg.
Pokud bude váš energetický příjem nižší než výdej a 80 % jídelníčku bude sestaveno z kvalitních potravin, pak se není čeho obávat a přejeme dobrou chuť.