10 000 kroků je doporučení, které každý chápe
Věděli jste, že s pravidlem 10 000 kroků přišla poprvé japonská společnost vyrábějící krokoměry? A to dokonce už v 60 letech minulého století. Před japonskými inženýry však musíme smeknout kloboukem, protože se s doporučeným počtem denních kroků trefili perfektně. Tento trend se totiž stal velice oblíbeným po úplně celém světě. Proč je ale zrovna vyjadřování množství pohybu v krocích tak moc oblíbené?
Kroky jednoduše spočítáme
Jedním z hlavních důvodů je, že je to zkrátka fakt jednoduché. V dnešní pokročilé době vám totiž denní počet kroků zvládne spočítat kdejaký smartphone či chytré hodinky. Takže pokud dumáte nad tím, jak si kroky spočítat, stačí si stáhnout nějakou aplikaci na počítání kroků a mít telefon přes den v kapse. Večer pak budete mít přesný počet kroků naservírovaný na vaší obrazovce, a to úplně bez práce.
Kroky jsou konkrétní
Co si budeme povídat. Pravidlo 10 000 kroků za den už snad nemůže být srozumitelnější. Toto doporučení si tak dokáže představit úplně každý, aniž bychom v tom museli hledat nějakou vědu.
Kroky nebolí
U spojení ,,pohybová aktivita“ se mnohým jedincům ježí všechny chlupy na těle. Proč? Protože abychom dosáhli viditelných výsledků, často musíme vynaložit hodně síly, a to může někdy i bolet. Ale takové chození? To je o něco méně náročné a troufne si na to téměř každý.
Může to být dobrý nástroj, ale ne nutnost
Pojďme si to říct narovinu. Pokud nejste úplní sportovci, ale rádi byste si každý den dopřáli zdravou porci pohybu a dodržování pravidla 10 000 kroků denně vám vyhovuje, pak s chutí do toho. Často vám postačí zařadit do svého dne odpolední procházku nebo jít do práce po svých namísto autem či veřejnou dopravou. Navíc k tomu nic nepotřebujete. Oblečte si pohodlné oblečení jako např. sportovní legíny a vyražte.
Pokud se ale pravidelně věnujete nějaké pohybové aktivitě s vyšší intenzitou, můžete nějaké pravidlo 10 000 kroků hodit za hlavu. Hlavním cílem je totiž zajištění pravidelného pohybu. Pokud ho ale máte, pak už může být 10 000 kroků pouhým bonusem.
Kolik vlastně je 10 000 kroků?
Krok dospělého jedince měří přibližně 70 cm, což znamená, že abyste splnili toto pravidlo, budete muset ujít asi 7 km. Možná to teď zní docela náročně, ale ve skutečnosti to lze zvládnout hravě i bez extrémně dlouhých vycházek. Abyste si to dokázali ještě lépe představit, tak 7 km při průměrné rychlosti 4 km/hod vychází přibližně na 1 hodinu a 45 minut chůze. To už zní o něco lépe, že?
Kolik spálíme kalorií, když ujdeme 10 000 kroků?
Asi je všem jasné, že se to bude u každého jedince lišit. Ale tak, opakování je matka moudrosti. Každý z nás chodíme jiným tempem, máme jinou hmotnost i fyzickou kondici. Pokud si však představíme osobu s hmotností v rozmezí 60 – 80 kg, tak díky 10 000 kroků spálí přibližně 315 – 420 kcal.
Pokud byste ale chtěli počet spálených kalorií ještě navýšit, doporučujeme chodit svižnějším tempem nebo se zaměřit na náročnější terén. Třeba u takové procházky s vyšším převýšením spálíte více kalorií, než kdybyste šli třeba na rovince. Jakmile získáte motivaci, už vás ve splnění výzvy 10 000 kroků za den nic nezastaví.
Maximálně tak špatné počasí. V takovém případě se hodí mít doma běžecký pás, protože s ním budete mít denní počet kroků v kapse za jakéhokoliv počasí. A spálené kalorie taky, neboť si můžete jednoduše navýšit sklon běžecké plochy.
Na závěr
Jak jsme již jednou zmínili, pravidlo 10 000 kroků je skvělý prostředek k udržování si každodenní pohybové aktivity. Vzhledem k tomu, že se budete snažit dosáhnout cílené mety, bude vás to motivovat a tím se i zvyšovat pravděpodobnost, že u toho zůstanete dlouhodobě. Tak ať to chodí a přejeme co nejvíce příjemně ušlých kroků.