Skládací koloběžky, elektrické koloběžky, freestyle koloběžky, odrážedla – zjistěte, jak správně vybrat tu pravou koloběžku.
Odhadovaný čas čtení: 11 minut
přidala 21. 11. 2022 Další článkySkládací koloběžky, elektrické koloběžky, freestyle koloběžky, odrážedla – zjistěte, jak správně vybrat tu pravou koloběžku.
Koloběžky zkrátka jedou. V poslední době se staly doslova fenoménem a populárním dopravím prostředkem pro všechny generace. Děti na nich brázdí do školy a různých skateparků a dospělým dělají radost po cestě do práce, protože s větrem ve vlasech objedou všechny ranní špičky – no stress. Stresovat se ale nebudete muset ani u samotného výběru. Připravili jsme pro vás totiž souhrn všechno, na co se při výběru té vysněné zaměřit – ano, stále se bavíme o koloběžkách.
Dvě kola, rám a řídítka. Na první pohled to vypadá až neuvěřitelně jednoduše, ale jakmile začnete přemýšlet o její koupi, vynoří se nespočet otázek: Jaký typ koloběžky je pro mě vhodný? Na co se mám při výběru vůbec zaměřit? A co kolečka? Záleží na nich?
Pokud vás zrak nešálí, pravděpodobně jste zaregistrovali, že každý svůj produkt má i své podkategorie a ani u koloběžek tomu není jinak. Před samotným výběrem je ale důležité si uvědomit, k čemu koloběžku budete využívat a dle toho potom vybrat správný typ koloběžky.
Elektrické koloběžky
Po elektrokolech nabírá na síle další fenomén – elektrokoloběžka. A co si budeme povídat, jakmile se jednou na elektrokoloběžce svezete, jízdu si doslova zamilujete. Asi na ní nespálíte nějaký extrémní počet kalorií, ale tyto koloběžky se pořizují za úplně jiným účelem. Díky elektromotoru, který koloběžku pohání, se naprosto pohodlným způsobem dostanete na místo, kam potřebujete, dřív, než byste řekli švec. A to bez jedné jediné kapičky potu.
Ptáte se, co v tom je za háček? Vůbec žádný. Stačí, když elektrokoloběžku jednou za čas nabijete. Vzhledem k tomu, že elektromotor často poskytuje dojezd i přes 40 kilometrů a nabíjení akumulátoru se pohybuje cca od 4 do 8 hodin, nemělo by vás to ani tolik omezovat. Vše se samozřejmě odvíjí od typu koloběžky. Rychlost elektrokoloběžky se navíc pohybuje až kolem 40 - 50 km/h. Trochu něco jako Rychle a zběsile.
Půl minuty. To je čas, který většinou postačí k tomu, abyste svou koloběžku složili a uložili třeba do kufru auta nebo pod sedadlo ve veřejné dopravě. Zkrátka a jednoduše, praktičnost je na místě. Nemusíte se ani bát, že by byla koloběžka díky této obrovské výhodě o něco ochuzena, ba naopak – všechny jsou naprosto kvalitní a najedete na nich nemálo kilometrů. Jen nejsou tak úplně konstruované na psí kusy při sjíždění lesů za sedmero horami, na to tu máme jiné adepty.
Pokud však hledáte praktickou koloběžku určenou spíše na středně dlouhé vzdálenosti, pak šáhněte po skládací koloběžce.
Už dle samotného názvu je jasné, že tyto koloběžky jsou naopak na psí kusy to pravé ořechové. Jsou ideální pro každého, kdo by se chtěl naučit nejrůznější tríčky ve skateparku, nebo třeba i jen tak na ulici.
Takové skoky způsobí, že se váha jedince 2x až 3x znásobí. S tím se samozřejmě počítá, a tak mají z pravidla vyšší nosnost. Freestyle koloběžky tak opravdu snesou ledacos. Navíc vynikají perfektní ovladatelností, disponují malými, avšak pevnými koly a odlehčeným hliníkovým rámem. Tak kdo tu chce zažít pořádnou nálož zábavy, adrenalinu a pohybu?
Ano, to jsou ty koloběžky s velkými koly. A ano, jsou to ty nejoblíbenější koloběžky vůbec. Mezi dospěláky, i mezi většími dětmi. Konečně tu představujeme toho adepta na lesní cesty za těmi sedmero horami. Samozřejmě by asi nebylo na místě skákat s nimi po pařezech, ale na lesní zpevněné cesty, proč ne? Tyto koloběžky totiž excelují téměř na každém povrchu a díky nafukovacím kolům jsou perfektně absorbovány veškeré otřesy.
Pokud tedy sháníte koloběžku nejen na delší projížďky, různé terény, ale třeba i na kondiční jízdy, pak jste tu správně.
Už jste zjistili, jaký typ koloběžky by vám asi tak vyhovoval? No výborně, můžeme se tedy společně pustit na další důležité body, na které je potřeba se zaměřit u dané koloběžky.
Jaký zvolit typ a velikost koleček?
Obecně platí pravidlo, že čím větší kolečka, tím rychlejší jízda a o něco složitější ovládání. Přesně z toho důvodu jsou u dětských a freestyle koloběžek tak malá kolečka. Následně u koloběžek, kde je kladen důraz na rychlost, nacházíme kolečka o něco větší.
Při výběru koleček je však nejpodstatnější jejich tvrdost, protože ta má pod palcem to, jak pohodlně a rychle se vám bude jezdit. Tvrdší kolečka vám sice dopřejí rychlou a zběsilou jízdu, ale zato ucítíte každou nerovnost. Jestli tedy chcete mít všechny zuby po hromadě, do terénu s tvrdými kolečky raději nejezděte a dejte přednost hladkým silnicím a dalším rovným povrchům. Měkčí nafukovací kola jsou pak pro terén a jiné nerovné povrchy tou správnou volbou. Nejen, že lépe přilnou k povrchu, ale jak již bylo zmíněno, lépe tlumí otřesy.
Jaká nosnost je dostačující?
Nosnost je jednoduše řečeno hodnota, která určuje maximální zatížení koloběžky. Vzhledem k tomu, že je každá koloběžka stavěna na jiný styl jízdy, bude se u každé koloběžky lišit i nosnost.
Jestliže budete s koloběžkou brázdit po městě, pravděpodobně se s žádnými velkými nerovnostmi, okrem malých děr, nesetkáte, tudíž můžete s klidem v duši zvolit koloběžku s menší nosností. Pozor – nikdy však nesmí být nižší, než je vaše váha. Při náročnějších terénech se naopak nebojte zvolit koloběžku ještě s vyšší nosností, než je vaše váha.
Jaký typ brzd zvolit?
Začneme rovnou zhurta – nášlapné, čelisťové a kotoučové. To jsou tři základní typy brzd, se kterými se můžete setkat. Každá z nich se však liší svou funkčností.
Plánujete jezdit s koloběžkou po městě? Pak vám bohatě postačí klasická zádní nášlapná brzda. Pro váhově těžší jedince ale doporučujeme zvolit brzdy čelisťové. Obě tyto brzdy jsou nejen snadnější na údržbu, ale mnoho jedinců i ocení jejich cenovou dostupnost. Pokud si však koloběžku pořizujete za účelem aktivního sportování, pak je na brzdách lepší nešetřit. V tomto případě jsou ideální kotoučové brzdy, které jsou už o něco nákladnější.
Jak zvolit správnou výšku řídítek?
Ani zde není radno něco podceňovat. Špatně nastavená řídítka vám totiž mohou pohodlnou a krásnou jízdu proměnit v peklo, u kterého se budete modlit, ať co nejdříve skončí. Příliš nízká řídítka způsobí typický křečovitý předklon, který vašim zádům rozhodně neprospěje. V opačném případě, kdy řídítka budou naopak příliš vysoko, tak nebudete schopni koloběžku správně řídit, což může být při vyšší rychlosti poněkud nebezpečné.
Výšku řídítek si asi každý dospělý člověk nastaví sám, ale nejčastěji se pohybuje v rozmezí 80 - 110 cm. U dětí je pak výška řídítek ve většině případů nastavena od 50 cm. Samozřejmě i zde bude záležet na typu koloběžky, ale obecně platí, že by měla být řídítka ve výšce kyčelního kloubu.
Materiál rámu
Asi nejčastější kombinací materiálů u koloběžek je ocelový rám, hliníková řídítka a vidlice. Pro běžné využití naprosto dostačující. Koloběžky za sportovními účely jsou pak vyráběné z odlehčeného hliníku a mnohdy i z karbonu. I zde tedy záleží na tom, za jakým účelem si koloběžku pořizujete.
Koloběžky pro děti se těší stále větší oblibě coby zajímavá alternativa k jízdnímu kolu. A není divu, že všechna vozidla a prostředky na kolech je tolik fascinují. Umožňují jim bezstarostně se hýbat a vy jen můžete sledovat tu neutuchající dětskou radost. Víte však, kdy je ten správný čas na odstrkovadlo, odrážedlo nebo tříkolovou koloběžku?
U těch nejmenších jezdců, kteří potřebují koloběžku bez brzd, je rozhodující slovo u výběru koloběžky věk. U starších dětí, jež přestoupí na klasickou koloběžku, je pak důležitá i tělesná výška, aby bezpečně dosáhly na brzdy.
Odstrkovadlo
Ideální pomocník pro dětičky už ve věku 1 – 2 let. Radost tedy udělá těm úplně nejmenším jezdcům, kteří se teprve snaží osvojit základy chůze. Odstrkovadlo je jakési dvoustopé vozítko, na kterém bude vaše ratolest sedět a jak už z názvu zní, odstrkovat se. Nemusí se ani snažit o udržení rovnováhy, protože má odstrkovadlo vždy dvě a dvě kolečka vedle sebe.
Odrážedlo je jednostopé kolo bez pedálů, u kterého už děti vynaložit sílu na udržení rovnováhy musí. Dají se s úspěchem užívat u dětí od 2 let, kteří už nejlépe chodí a mají snahu učit se a zlepšovat. Díky odrážedlu si vaše ratolesti osvojí správnou koordinaci pohybu a hlavně... Ta jejich radost z jízdy na prvním "pořádným" kole s dvěma kolečky, ta se ničemu nevyrovná.
I ty jsou vhodné pro děti ve věku 2 – 3 let a to z důvodu onoho kolečka navíc. Tříkolové koloběžky mohou mít kolečko navíc jak vepředu, tak i vzadu. Není tam to kolečko ale jen tak. Dodá totiž vašim ratolestem jakýsi pocit důvěry, což je v prvních momentech to vůbec nejdůležitější. Navíc vám jen tak vaše dítko neujede. Tyto tříkolové koloběžky jsou konstruovány tak, aby na nich děti nemohly nabrat vysokou rychlost. Díky tomu budete mít vše pod kontrolou.
Dvě velice oblíbené koloběžky a jedno menší shrnutí nakonec. Jak elektrická, tak i freestyle koloběžka jsou bez jakéhokoliv věkového omezení. Jsme si vědomi toho, že v 70ti letech asi nebudete skákat salta s freestyle koloběžkou ve skateparku, ale pro nějaké starší hbitější jedince to tu rádi zmíníme. Přichází ale na řadu jedna velice důležitá otázka. Očekáváte od koloběžky pohodlnou a rychlou jízdu, aniž byste se museli přílišně namáhat, nebo zábavné se učení nových triků s pocitem absolutního adrenalinu, které naopak vyžaduje hodně úsilí?
Elektrická koloběžka vás bude doprovázet na dlouhých projížďkách, výletech, a navíc s ní do práce dorazíte tak, jak jste vypadali před naskočením na koloběžku. Ani kapička potu. To se vám asi s normální koloběžkou nestane, pokud tedy vaše cesta do práce není jedna velká rovinka. S freestyle koloběžkou zase získáte nespočet zážitků, možná vás čeká i pár pádů a znovu vstání. Každý nový trik, který se naučíte vás pohltí endorfinem, a tak získáte motivaci se neustále zlepšovat.
Jedná se sice o dvě naprosto odlišné koloběžky a pravděpodobně už máte jasno v tom, jaká koloběžka pro vás bude ta pravá. I tak své rozhodnutí několikrát zvažte, a pokud náhodou nebudete vědět, kterou z těchto dvou si vybrat, můžete vzít rovnou obě.
Teď už nezbývá nic jiného, než popřát co nejvíce ujetých kilometrů ve zdraví.
Skladem
229 Kč
Skladem
199 Kč
Copyright 2022. Provozovatel e-shopu ETEE, s.r.o. IČ 14201151
Přizpůsobujeme se Vám na míru. Abychom v tom byli co možná nejlepší, potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých cookies a předáním dat třetím stranám. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím, pokračovat na web".
Zde máte možnost povolit jednotlivé cookies podle Vašich preferencí.