Samozřejmě je rozdíl, zda připravujeme snídani ve všední dny, kdy málokdo z nás má času nazbyt a počítáme každou minutu nebo se jedná o víkendové ranní bakchanálie. V každém případě by měla mít každá snídaně vyvážené složení bílkovin, sacharidů i tuků. Zda zvolíte variantu sladkou nebo dáte přednost slané, už je čistě na vás.
Zdravá spíž
Stíháte snídani připravovat každé ráno čerstvou, máte předpřipraveno z večera, spoléháte na instantní produkty např. v podobě snídaňových kaší nebo kombinujete všechny varianty. Jedno je společné, a to správný výběr základních potravin.
Pečivo vybírejte vždy celozrnné. Ne, vícezrnné, ne cereální, ne speciální. Stejně tak vločky nebo snídaňové cereálie. Celozrnné obiloviny obsahují prospěšnou vlákninu a složité cukry, které se do krevního oběhu uvolňují postupně a pocit nasycení tak přetrvává po delší dobu. Navíc celozrnné produkty nejsou ochuzené ani o vitamíny a minerály, které se nacházejí ve vnějším obale nebo naopak klíčku zrna.
Sacharidy je vhodné doplnit o kvalitní bílkovinu. Zde je výběr opravdu široký. Mléčné výrobky jako je jogurt, tvaroh, sýry, dále pak libová šunka s co nejvyšším obsahem čisté svaloviny, vejce, domácí pomazánky.
Třetí neopomenutelnou složkou vyváženého snídaňového menu jsou kvalitní tuky.
Máslo namazané na plátek žitného chleba a obloženého šunkou, sýrem či vařeným vajíčkem nebo kaše či cereálie doplněné oříšky a semínky, plné zdravých olejů.
Ovoce a zelenina by měly být taky vždy po ruce. A když není v čerstvém stavu, tak mějte vždy připravenou zásobu sušených plodů.
Pozor si naopak dejte na příjem prázdných kalorií v podobě výrobků z bílé mouky, na vysoký obsah přidaného cukru nebo množství nasycených mastných kyselin.
Snídaně nasladko
Jako základ zvolte obilninovou kaši. Výběr je opravdu široký, a tak kromě tradiční ovesné můžete vyzkoušet pohankovou, z jáhel, rýžovou apod. Přidejte kvalitní bílkovinu, viz výše a vše doplňte o své oblíbené oříšky, semínka a také ovoce. Pokud nemáte po ruce čerstvé, klidně sáhněte po sušeném nebo lyofilizovaném.
Na stejném principu postupujte i v případě snídaňových cereálií. Jen nezapomínejte pozorně číst složení. Ať to nepřeženete s cukry.
Výbornou alternativou, kterou si navíc připravíte s předstihem a ráno jen sáhnete do ledničky, může být chia puding. Kromě chia semínek, je volba ingrediencí čistě na vás, dle vašich chuťových preferencí. Zda jako tekutinu použijete vodu, smoothie, mléko živočišného nebo rostlinného původu, zda k oslazení použijete sirup nebo med a jaké ovoce a oříšky zvolíte na dochucení a ozdobení.
Snídaně naslano
Pokud sladkému neholdujete a váš jazýček upřednostňuje slanou chuť, zvolte kvalitní žitný nebo kváskový chléb a k tomu si vyrobte třeba domácí pomazánku. Tvarohovou, rybičkovou, luštěninovou, vajíčkovou. Nebo už jste zkoušeli vyrobit si doma svou lučinu?
Stačí tři základní ingredience. Kvalitní jogurt, smetana ke šlehání a sůl. Případně můžete doplnit o oblíbené zelené bylinky. Všechno smícháte, dáte do sítka s pláténkem a v lednici necháte odkapat do druhého dne. Pak už jen namazat na chleba nebo celozrnný rohlík, k tomu okurka, rajčátko, ředkvička… Mňamka.
Kapitolou sama pro sebe jsou snídaně z vajíček. Vařená nahniličku nebo natvrdo, vejce Benedikt, krémově jemná míchanice z vajec, omeleta, frittata a dalších asi milion.
Víkendová pohodička
O víkendu, kdy je na všechno tak nějak více času, se nechte klidně rozmazlovat a dopřejte si snídani do postele. Beze spěchu si vychutnejte každé sousto. To je čas i na palačinky, lívanečky nebo křupavé vafle. A pokud použijete kvalitní, nutričně vyvážené suroviny na přípravu, tak proč ne.
A pro změnu můžete vyzkoušet slané palačinky, francouzské galletes, kdybychom chtěli být konkrétnějšími, bretaňské galletes. Jsou připravované z pohankové mouky a mají slanou náplň v podobě šunky, sýra a vajíčka. Bonusem těsta na tyto palačinky je, že potřebuje čas na odležení. Takže večer zaděláte a ráno už jen hodíte na pánvičku.