Seznamte se se základním rozdělením somatotypů – ektomorf, mezomorf, endomorf a zjistěte, jaký somatotyp jste vy a jak s ním pracovat.
Odhadovaný čas čtení: 5 minut
přidala 26. 12. 2022 Další článkySeznamte se se základním rozdělením somatotypů – ektomorf, mezomorf, endomorf a zjistěte, jaký somatotyp jste vy a jak s ním pracovat.
Mnoho z vás o tomto spojení jistě slyšelo, ale pro ty, kteří jej slyší poprvé – somatotyp je popis aktuální tělesné stavby jedince. Zatímco se někdo osvaluje a hubne lusknutím prstu, pro jiný to může být cesta plná potu a úsilí. Tělesná stavba se ve většině případech dědí po předcích a určité základy somatotypu nelze ovlivnit.
Zároveň je potřeba zmínit, že pravděpodobně budete mít jeden hlavní somatotyp, ale můžete přesahovat i do oněch zbývajících. V rámci této teorie tedy může pro každého platit úplně něco jiného, avšak zde zmíněné rady vám mohou pomoci vypozorovat váš somatotyp a dále zjistit, jakou cestou se vydat.
Somatotypy se rozlišují, jak již bylo zmíněno, dle stavby těla jedince a rozdělují se na tři základní typy – ektomorfní, mezomorfní a endomorfní. Toto rozdělení vybádal vědec W.H. Sheldon, a to již v roce 1940. Je vám tedy jasné, že od té doby uteklo spoustu vody a objevilo se mnoho dalších řad studií, díky nimž lze jednodušeji určit, jaký somatotyp u vás převažuje. Jakmile to zjistíte, může na to následně navázat nutriční specialista či trenér.
Jedinci s převažujícím ektomorfním somatotypem bývají zpravidla vyšší štíhlé postavy, mají dlouhé končetiny, tenké kosti a nízkou tělesnou hmotnost. Obvykle bývají užší v oblasti hrudního koše a ramen a disponují opravdu minimálním množstvím podkožního tuku. Jsou to zkrátka ti, kteřím všichni závidí to, že můžou sníst celou tabulku čokolády, kus kachny a dva řádky brambor a stejně nepřiberou ani gram.
Ektomorfové mají předpoklady být úspěšní zejména ve vytrvalostních sportech, ve skoku do výšky a dálky, fotbalu a basketbalu. Pokud by se však chtěli vydat cestou kulturistiky, musejí počítat s tím, že to nebude procházka růžovým sadem, neboť mají sklon k pomalému růstu svalstva.
Kvůli rychlému metabolismu je potřeba, aby ektomorf přijímal více energie než jeho tělo stačí spálit, a tak by měl v průběhu dne jíst 6x denně. Zároveň je velice důležité, aby cca čtvrtina jídelníčku byla tvořena tuky, nejlépe získanými z živočišných produktů a ořechů. Co se týče sportovní výživy, pak doporučujeme vsadit na gainery – pomohou vám nabrat a jako doplňky stravy jsou na místě omega 3 mastné kyseliny, vitamíny a kvalitní kloubní výživa.
Svalnaté končetiny a hrudník, široká ramena, silné kosti, dlouhé tělo a horní část těla do trojúhelníku. Přesně tak poznáte typického mezomorfa. Tento somatotyp má jak velmi dobré předpoklady k rychlému růstu svalstva, tak i k rychlému spalování tuků. Co si budeme povídat, jsou to takoví výherci v genetické loterii.
Oblast sportů, ve kterých mezomorfové vynikají, je velká spousta. Jejich pevná stavba těla a pružnost vynikne nejen v atletice, ale i v bojových sportech i kulturistice. Lidé se somatotypem mezomorfa však mají často sklon k přetrénování, tedy k přesáhnutí svých fyzických možností, takže na to pozor. Pro udržení si dobré kondice mezomorfům bohatě postačí trénovat 3x týdně.
Ani mezomorfům se však nevyhne hlídání stravy. Kromě důležitého příjmu bílkovin se nesmí zapomínat ani na vitamíny, minerály a stejně tak i kvalitní kloubní výživu. Jíst vám však stačí 5x denně.
Zástupci endomorfů se vyznačují zejména středně vysokou postavou s krátkýma nohama, mohutnějšími a těžšími kostmi a širokým těžištěm těla. Není u nich takový problém nabrat svalovou hmotu, avšak je bohužel stejně snadné nabrat na váze. Vzhledem k tomu, že u endomorfů je procento podkožního tuku nejvyšší ze všech, mají často sklony k nadváze a obezitě.
Své využití v oblasti sportu mohou ale zajisté najít především u silových disciplín jako je vzpírání či bojové sporty. Pokud je ale váš somatotyp právě endomorf a chtěli byste zhubnout, pak se doporučujeme nejvíce soustředit na delší aerobní aktivity s krátkými pauzami.
A co se jídelníčku týká, tak obzvlášť v tomto případě je správně nastavený jídelníček velmi důležitý. Jisté je, že je potřeba omezit zejména tuky a sacharidy, a to kvůli pomalému spalování tuků. Dodržujte pět vyvážených jídel denně a pokuste se setrvat v kalorickém deficitu.
Asi jste si tedy všimli, že má každý somatotyp své pozitivní i negativní stránky. Proto se soustřeďte na vhodně zvolený cvičební plán, správnou stravu a především – žádný stres. Ať už jste ektomorf, mezomorf nebo endomorf, z každého somatotypu lze vytěžit to nejlepší.
Copyright 2022. Provozovatel e-shopu ETEE, s.r.o. IČ 14201151
Přizpůsobujeme se Vám na míru. Abychom v tom byli co možná nejlepší, potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých cookies a předáním dat třetím stranám. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím, pokračovat na web".
Zde máte možnost povolit jednotlivé cookies podle Vašich preferencí.