Tedy pardon, vlašský oříšek, tedy vlastně ořech. Pojmenování je asi v případě tohoto plodu až druhotné. Mnohem důležitější je jeho uplatnění v našich jídelníčcích a jeho přínos pro naše zdraví.
Odhadovaný čas čtení: 5 minut
přidala 29. 9. 2022 Další článkyTedy pardon, vlašský oříšek, tedy vlastně ořech. Pojmenování je asi v případě tohoto plodu až druhotné. Mnohem důležitější je jeho uplatnění v našich jídelníčcích a jeho přínos pro naše zdraví.
Mohutný, rozložitý strom s košatou korunou, který na jaře poslouží včelkám pro sběr nektaru ze svých jehněd, v létě poskytne tolik potřebný stín a na podzim nás pak obdaruje nadílkou vlašských ořechů, bývával ozdobou prakticky každé zahrady na vesnici. Ve výjimečných případech může dorůstat až 45 metrů. V dnešní době, právě pro svou velikost, už zdobí opravdu jen ty rozlehlé, kam se s přehledem může vejít. Výhodou ovšem může být, že se jedná o strom jednopohlavní, a tak pro plození vám postačí pouze jeden.
Ale je to škoda. Strávit parní letní odpoledne v chládku jeho hustě olistěných větví je fakt požitek. K tomu kafíčko a nějaká dobrota právě s vlašskými ořechy… Nebo raději ořechová pálenka? To už necháme na chuťových preferencích každého z vás.
A protože jeho užitek nespočívá pouze v plození fakt dobrých vlašských ořechů, ale je taky ceněn pro svoje krásné dřevo, a jak už jsme se zmiňovali, tak i pro tolik ceněný stín, patří k relativně rozšířenému kultivaru mezi stromy. A naše střední Evropa je jeho přirozenou domovinou. A to už od doby bronzové. A světe div se, do Ameriky se taky rozšířil od nás. A dnes? Dnes Amerika patří k největším producentům této suroviny.
Víte, že jeho listy mají antibakteriální a k tomu fungicidní účinek a k tomu odpuzují otravný hmyz? A že není náhoda, že byl velmi často vysazován v bezprostřední blízkosti kompostu nebo i hnojiště? No tak teď už to víte.
Asi první, co nás napadne, bude vánoční cukroví, ovoněné opraženými a následně semletými ořechy nebo v případě „mysliveckých knoflíků“, i jako jejich ozdoba. Jako dochucovací surovina moučníků je ovšem tento ořech rád používán i během roku. Ať už do ořechové bábovky nebo jablečného závinu. A slaďoučký medovník taky bez vlašských oříšků nebude tím pravým ořechovým. Známe také pár receptů i ve „slané“ kuchyni, kam se vlašáky dají použít.
Velmi povedeným a hodně kvalitním výrobkem je olej z vlašských ořechů, který je nejen chutný, ale má i řadu zdraví přínosných účinků.
No a v neposlední řadě, minimálně co se týče potravinářství, je zde pálenka, ořechovice nebo ořechový likér, komu co zní lépe. Plody se používají ještě nezralé, nicméně to nemění nic na faktu, že i tento likér, kudy teče tudy léčí. Zelené obaly, ve kterém ořechy dozrávají, jsou nabité léčivými účinky.
Dřevo ořešáku je hojně využíváno v nábytkářství. Nejen, že výrobky z něj jsou krásné a velmi elegantní, k tomu je to dřevina, která rychlé roste, a tak o něj není velká nouze.
Takže, když si to tak shrneme, potravinářství, truhlářství, léčitelství, kosmetika. Nezapomněli jsme na něco? I tak je toho přehršel.
Za prvé, vlašské ořechy řadíme mezi superpotraviny, a za druhé… Je vůbec potřeba, v tomto případě, za druhé?
Stačí se podívat na tvar tohoto ořechu a je vše jasné. Nomen omen, ale trochu jinak. Vlašský ořech se řadí, mimo jiné, k tzv. „brainfood“ potravinám. Tedy k potravinám, které pomáhají k výživě a správnému vývoji mozku. Ve všech směrech.
Ale nejen to. Pravidelná konzumace snižuje „zlý“ cholesterol a podporuje ten „hodný“. Pozitivní vliv má na kardiovaskulární systém celkově. Obsažená vláknina podporuje trávení, hořčík naši nervovou soustavu a svaly a vápník chrání naše kosti. Pomáhá se zvládáním stresu a s kvalitnějším spánkem. Antioxidanty, v něm obsažené, brání rozvoji nemocí a zpomalují stárnutí. A dobrá zpráva na závěr, můžete je konzumovat i při redukčních dietách. Ale samozřejmě v přiměřeném množství. Ovšem jako všechno.
Pokud konzumace „čistých“ ořechů není nic pro vás, zkuste vlašské ořechy v nějaké polevě. Hořká čokoláda nebo karob jsou dokonce také zdraví prospěšné. V malém množství, jak jinak.
I skladování vlašských ořechů může mít mnoho podob. Buďto se klasicky usuší i se skořápkou a pak uchovávají na suchém tmavém, a ne moc teplém místě. Takto přežijí, a to bez ztráty kytičky, pár sezon.
Oloupané a v dobře uzavřené nádobě můžete uložit do lednice, kde vydrží až 6 měsíců nebo do mrazáku, kde budou jako čerstvé po dobu jednoho roku. Můžeme je zavařit. Takové ořechy naložené například v medu jsou opravdovou pochoutkou. Zdraví prospěšnou pochoutkou, se vším všude.
Už jste zkoušeli ochutnat čerstvě spadlý a od všech slupek oloupaný, ořech? V tomto stavu jde i ta vnitřní slupka dolu docela snadno, tak to někdy prubněte. Je to záležitost, kterou si můžete vychutnat pouze pár dnů v roce. A o to víc je to lahodnější a nezapomenutelné.
449 Kč
499 Kč
449 Kč/kg
Copyright 2022. Provozovatel e-shopu ETEE, s.r.o. IČ 14201151
Přizpůsobujeme se Vám na míru. Abychom v tom byli co možná nejlepší, potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých cookies a předáním dat třetím stranám. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím, pokračovat na web".
Zde máte možnost povolit jednotlivé cookies podle Vašich preferencí.