Kešu ořechy jsou nabité zinkem a hořčíkem
To jsou přesně ty ořechy, specifické svou nasládlou chutí, jež všichni milují. Tato chuť je sice způsobena poměrně vysokým obsahem sacharidů, ale co se tuků týče, tak toho moc v kešu oříškách nenajdete. Pro představu v porovnání s pekanovými ořechy, kešu obsahují až o třetinu tuků méně.
Co je ale podstatné, tak je, že vysoký obsah hořčíku a zinku z nich jen srší. Zároveň vás neošidí ani o dávku vápníku, který je důležitý pro kosti a zuby, ale ani o velmi důležitou měď, vhodnou nejen pro krvetvorbu, ale i pro tvorbu pigmentu.
Para ořechy vynikají v obsahu selenu
A také v obsahu tuku a v množství nasycených mastných kyselin (15 g na 100 g ořechů, což je 5x více než obsahují mandle).
Para ořechy ale obsahují i nespočet vitamínů - A, B1, B3, E a D. Vytěžíte z nich především velké množství minerálů, ve kterém hraje hlavní zastoupení selen, jež má antioxidační účinky a v organismu zastává celou řadu funkcí. Jednou z nich je pozitivní působení na růst a kvalitu vlasů a nehtů.
Takže kdo tady chce mít hezké dlouhé vlasy a kvalitní nehty, nechť ať jí para ořechy!
Mandle jako zásobárna vlákniny a vitamínu E
Ideální mlsání pro všechny vyznavače zdravého životního stylu, i pro milovníky sladkých a slaných pochoutek - k dispozici jsou solené, uzené, v cukru, naturální i v čokoládě. Ale protože tento článek pojednává o oříškách vhodné ke zdravé stravě, zůstaneme u těch naturálních. I když ty v tom cukru...
Ze všech ořechů obsahují mandle asi nejvíce vlákniny, pořádnou porci vitamínů, minerálů, kvalitních bílkovin a v neposlední řadě jsou řádným zdrojem vitamínu E.
TIP: Jestli chcete vytěžit z mlsání mandlí maximum, pak je jezte neoloupané. Právě ve slupce se totiž nachází nejvíce vitamínu E.
I pekanové ořechy jsou zdravé, ale pozor na vysoký obsah tuku
Pekanové ořechy obsahují asi 72 g tuků na 100 g. Uznejte sami, to je docela dost. Ale nebojte, značnou převahu tvoří zdravé tuky, takže z rozumné konzumace nemusíte mít žádný strach.
Právě naopak. Na pekanové ořechy se zaměřila jedna studie, která potvrdila, že dieta obohacená o rozumné množství pekanu zvýšila gama tokoferolu v krvi, což je jedna z forem vitamínu E. A co si od toho vědci slibují? Zvýšenou ochranu organismu před působením nebezpečných látek.
Vlašské ořechy jsou rekordmany v obsahu omega-3 mastných kyselin
Vlašáky jsou až taková superpotravina, vzhledem k jejich bohatému zdroji zdravých tuků. Ale to není z daleka všechno. Všimli jste si někdy, že vlašáky bývají skoro v každých studentských směsích, tedy v mixu ořechů s ovocem? Říká se o nich, že mají velmi příznivý vliv na myšlení a fungování mozku. Takže pro všechny studenty – jakmile nastane problém při výpočtu Pythagorovy věty, vsaďte na vlašák.
Stejně jako para ořechy, i vlašáky pomáhají posílit zdraví vlasů, nehtů a pokožky. Ovšem i přes obrovský nespočet benefitů odborníci doporučují jíst vlašáky s mírou, protože by vám jejich větší konzumace, vzhledem k vysokému obsahu tuků, mohla v takové redukční dietě nadělat trochu neplechy.
V našem srovnání jednotlivých tipů ořechů nesmí za žádných okolností chybět ani známé lískáče. A stejně jako obsahují hodně živin, tak obsahují i relevantně dost tuku. Takže znovu, pokud tedy držíte některou z redukčních diet, pak lískové ořechy nedoporučujeme jíst s Nutellou. Když si je ale dáte v rozumné míře, je to v pořádku.
Pro sportovce však bude jejich energetická hodnota výhodou – pouhých 50 g lískových ořechů pomůže doplnit výdej energie na 1 hodinu aktivity. To by šlo, že? Ne, že teď nebudete spát a budete jenom mlsat lískáče!
Pistácie vedou v nízkém počtu kalorií
Věděli jste, že mají pistácie přibližně 4x méně kalorií, než ostatní druhy ořechů? Samozřejmě, když si hlídáte linii, můžete si dát v rozumném množství všechny ořechy ale u pistácií? U těch vám v masové konzumaci nebude bránit vůbec nic. Teda až na skořápky, ty to trochu zdržují. A kdo je hodně nedočkavý, tak máme i loupané.
V tomto zeleném zlatu najdete vitamín A, vápník, železo a vlákninu. Pistácie jsou navíc oceňovány pro svůj vysoký obsah antioxidantů, které mají velmi dobrou biologickou dostupnost organismem. Můžeme tedy říct, že obsahově se velmi podobají mandlím.
Arašídy nejsou ořechy, avšak mají podobné vlastnosti
Jakmile přijde na diskuzi o oříškách, nebylo by to ono, aby se neobjevil nějaký vševěd s konstatováním, že arašídy jsou luštěniny, ne ořechy.
Arašídy jsou však svým složením ostatním ořechům velmi podobné a asi polovina je tvořena tuky s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin. Rovněž jsou bohaté na bílkoviny, za což může právě jejich luštěninová povaha. Řadíme je tedy mezi ořechy, jež mají nejvyšší obsah bílkovin.
TIP: Ani tady slupky neloupejte, jinak se oberete o velký podíl látek s antioxidačním účinkem.
Co si z toho vzít?
Ať už budete mlsat jakékoliv ořechy, z výživového hlediska jen dobře. Všechny jsou bohaté na zdroj zdravých tuků, vlákninu, vitamíny a minerály. Protože ale ani ořechy nespadly z nebe, v některých případech může vést jejich konzumace k nepříjemnostem. Třeba když jsou hořké a trpké, což bývají zpravidla kvůli špatnému skladování.
U koupi oříšků proto vybírejte kvalitní a správně skladované ořechy od prověřených dodavatelů. U nás v Oříškáři je to samozřejmost.