Běžci se zpravidla dělí na dvě skupiny – ti, jež dají přednost běžeckému pásu a druzí, který nedají dopustit na čerstvý vzduch. Lze však říct, který způsob je lepší?
Odhadovaný čas čtení: 6 minut
přidala 1. 2. 2023 Další článkyBěžci se zpravidla dělí na dvě skupiny – ti, jež dají přednost běžeckému pásu a druzí, který nedají dopustit na čerstvý vzduch. Lze však říct, který způsob je lepší?
Běh je bezpochyby ideální cestou za lepším zdravím, a to zejména prostřednictvím oběhového systému a prevence nadváhy. Mimo to ale nabídne mnoho i po psychické stránce. Po pár uběhnutých kilometrech naše hormony štěstí mnohdy vystřelí až do úplného vesmíru a dobrou zprávou je, že nezáleží na tom, zda se bude jednat o kilometry venku v přírodě, nebo v pohodlí domova na běžeckém pásu.
Lze však s jistotou říct, zda je jeden způsob lepší, než ten druhý? Pojďme se společně podívat na výhody a nevýhody obou způsobů běhu a zjistit, který z nich je pro naše zdraví příznivější.
Mít doma svůj běžecký pás má bezpochyby spoustu výhod. Jedna z nich je právě to, že se nemusíme řídit žádnými nečekaně se měnícími podmínkami venku a svůj trénink si můžeme dopřát i kdyby venku trakaře padaly. Navíc ani nemusíme řešit otevírací dobu a běhat můžeme ve dne v noci. Doslova.
Žijeme v chytré době, ve které když něco nemá dotykový displej, je to out. To je samozřejmě taková nadsázka, ale co můžeme s jistotou říct, že za ta léta, co jsou běžecké pásy na trhu, tak se velmi posunuly. Disponují chytrými funkcemi, které vám dokonce pomůžou lépe dosáhnout svého cíle. Jedná se o sledování tepové frekvence, taktéž počtu spálených kalorií, můžete si přesně nastavit trasy, vzdálenosti, rychlost i sklon běžecké plochy.
Rovný povrch na běžeckém pásu bude hrát do karet zejména těm, kteří se zotavují z nějakého zranění. Díky měkčímu povrchu nejsou naše klouby tak zatěžovány, jako tomu je na širých pláních venkovního povrchu.
To je poměrně diskutabilní téma a každý běžec vám bude tvrdit něco jiného. Mnohým se však zdá běh na běžeckém pásu o něco náročnější a pravděpodobně je to z důvodu, že uvnitř prostoru neproudí vzduch, který by nás ochlazoval. Naše vjemy pak následně upoutávají více pozornosti nastupující únavě.
Pocit, že cvičíte v prostředí své vlastní domácí posilovny je samozřejmě k nezaplacení, ovšem je potřeba počítat s tím, že na moc hezkých panoramat, hezkou přírodu a sluneční paprsky asi úplně nenarazíme. Pokud si tedy odjedete trénink doma, doporučujeme vám i přesto alespoň chvilkový pobyt venku na čerstvém vzduchu, ať si provětráte hlavu.
Je to logické. Na venkovní běh nám postačí kvalitní sportovní tenisky a žádné další investice nejsou tak úplně potřeba. Investice do běžeckého pásu je samozřejmě vyšší, s čímž se musí počítat. Teď už záleží na vás, zda dáte přednost celoročnímu běhání venku, či zainvestujete do běžeckého pásu právě pro situace, kdy to na běh venku úplně nebude.
Takový protivítr, horší terény a překážky nás dokážou pěkně potrápit – v dobrém slova smyslu. Z důvodu onoho nepravidelného terénu jsme nuceni vydat větší množství energie, což se znázorní i na počtu spálených kalorií. A pokud neběháte každý den už dva roky jednu a tu samou terénní cestu, nepředvídatelnost povrchu velmi zpestří celý váš trénink.
Už samotný běh má spoustu zdravotních benefitů. Při běhání venku však můžeme těžit i z faktorů, jako jsou denní světlo, pobyt v přírodě a čerstvý vzduch. Veškeré tyto benefity nám pak následně pomáhají v boji proti úzkostem, zlepšují kvalitu našeho spánku, kreativitu i soustředěnost.
Jak jsme již jednou zmínili, běh je sám o sobě finančně nenáročný sport. Kromě počáteční investice do kvalitního běžeckého vybavení vás venkovní výběh nevyjde ani na jednu další korunu – tedy až do doby, než budete potřebovat další tenisky.
Asi se všichni společně shodneme na tom, že zkrátka ne vždy jde všechno podle plánu a řádná zima, chumelení nebo déšť nám mohou někdy výběh pěkně zprotivit. Pokud takovou situaci neodhadneme předem a nepřipravíme se na ni dostatečným oblečením, může se hezký výběh rázem proměnit v pořádné prochladnutí.
Nerovný a nepravidelný povrch je samozřejmě velkým zpestřením celého běhu, ovšem o to více je potřeba dávat pozor, kam šlapete. Vzniká totiž větší riziko zranění a pádů, obzvlášť pokud běháme na zamrzlém či zasněženém terénu. V takovém případě je na prvním místě opatrnost.
Často si pod venkovním výběhem představíme nádhernou cyklostezku nebo lesní cestičku linoucí se krásnou přírodou. Ne každý má však takové trasy hned za rohem a běh v centru, kde je všude spoustu lidí, nemusí být nutně pro každého to pravé ořechové. A to nemluvě o semaforech, na kterých také čekáním strávíme nějaký ten čas. Za přírodou sice můžeme vyrazit, ale v těchto podmínkách není lepší možnosti, než mít doma právě běžecký pás.
Běh je jedním z nejpopulárnějších sportů vůbec a své zastánce má jak ve venkovních podmínkách, tak i v těch domácích. Ve finále je ale úplně nejdůležitější, aby vám tento sport přinášel radost a bavil vás.
Navíc nám nic nebrání těžit z obou způsobů běhání. I přestože raději vytáhneme paty ven z domova, za neklidného počasí pro nás může být lepší volbou pás a hrdému majiteli běžeckého pásu také neuškodí sem tam vyběhnout ven a provětrat si hlavu.
Copyright 2022. Provozovatel e-shopu ETEE, s.r.o. IČ 14201151
Přizpůsobujeme se Vám na míru. Abychom v tom byli co možná nejlepší, potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých cookies a předáním dat třetím stranám. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím, pokračovat na web".
Zde máte možnost povolit jednotlivé cookies podle Vašich preferencí.