Téměř každý, kdo se pohybuje v říši sportu, si určitě někdy lámal hlavu (a možná i svaly) nad tím, zda je dobrý nápad popíjet iontový nápoj. Tak jak to tedy je? Kdy je na čase vsadit na ionťák a kdy raději otevřít kohoutek s vodou?
Odhadovaný čas čtení: 4 minuty
přidala 25. 5. 2023 Další článkyTéměř každý, kdo se pohybuje v říši sportu, si určitě někdy lámal hlavu (a možná i svaly) nad tím, zda je dobrý nápad popíjet iontový nápoj. Tak jak to tedy je? Kdy je na čase vsadit na ionťák a kdy raději otevřít kohoutek s vodou?
Ne nadarmo se říká, že voda je základem našeho života. I na malou ztrátu tekutin v našem těle jsme velice citliví a jejich nedostatek je pro organismus daleko nebezpečnější než nedostatek potravin. Pravděpodobně jste se už setkali s informací, že bez jídla přežijeme i měsíce, ale bez vody? Bez vody sotva několik dní. No asi na tom něco bude.
Každý zdravý jedinec by měl denně přijmout okolo 2 litrů tekutin, a to pravidelně během celého dne. Zkrátka a jednoduše, pokud strávíte půl dne jako pouštní kaktus – na suchu, až vám konečně dojde, že máte obrovský pocit žízně, který zaženete tím, že rychle vypijete celou sklenici vody, a pak si do večera zase na nějaké doplňování tekutin ani nevzpomenete, tak to fakt není ono. A to zatím nemluvíme o sportu. Tam se by totiž mělo dojít ještě k většímu doplňování tekutin.
Tak, už jste se stali guru pitného režimu a můžeme se s úsměvem přesunout k tomu podstatnému v dnešním článku.
Iontový nápoj můžeme považovat jako takový kouzelný elixír pro sportovce, který jim efektivně pomáhá doplnit tekutiny, minerály a energii, aby mohli pokračovat v dobytí světa sportu. V jejich složení zpravidla najedeme elektrolyty, lehce stravitelné sacharidy a často i vitamíny, aminokyseliny, kofein a další funkční látky. Není tedy divu, že jsou skvělým pomocníkem v boji za udržení výkonu a nějakou únavu strčí hluboko do kapsy, což navíc dokazuje i velká řada studií.
V oblasti sportovní výživy se můžeme setkat se třemi typy iontových nápojů, které se odlišují hlavně množstvím sacharidů, s čímž souvisí i odlišná rychlost vstřebávání a uplatnění ve světe sportu.
Tento druh iontových nápojů obsahuje méně než 6 % sacharidů a vstřebávání tekutin je rychlejší než běžec Usain Bolt. Dobře, zas tak rychlé to asi nebude, ale ze všech iontových nápojů se vstřebává úplně nejrychleji. Je vhodný v případě vytrvalostních a silových výkonů do 60 minut.
Nápoje isotonické mají o trochu větší obsah sacharidů a pohybuje se nejčastěji v rozmezí 6-8 %. Vstřebávání tekutin probíhá rychle a jsou ideální pro vytrvalostní dobrodružství, týmové sportovní bitvy a intenzivní silové tréninky delší než 60 minut.
Tento typ nápojů je nabitý sacharidy, že často překračuje hranici 8 %. Vstřebávání tekutin sice probíhá o fous pomaleji, ale zato poskytne spoustu energie. Nejčastěji se používá jako palivo a za účelem doplnění sacharidů před a po zátěži.
Iontové nápoje jsou ideálními pomocníky při vytrvalostních sportech, jako je běh, cyklistika, plavání a kolektivní sporty. Když se pustíme do dlouhých silových tréninků nebo se vrhneme do divokého světa Crossfitu, tyto nápoje nám pomohou doplnit sacharidy ztracené spálením obrovského množství kalorií. A jestliže náš trénink probíhá v parném letním dni, kdy se skoro potem roztékáme, pak pro doplnění tekutin iontové nápoje můžeme rozhodně využít také.
Iontový nápoj v případě jógy nebo pilates je jako brát deštník na Sahara festival – prostě to není potřeba. Zvlášť pokud máte v plánu shodit pár kilo, protože byste riskovali, že příjem energie převýší to, co spálíte. Stejně tak ani běžný středně náročný trénink v posilovně nevyžaduje doplňování iontů - prostě se tolik nepotíme.
Takže místo toho si raději dopřejte vyvážené jídlo před a po tréninku a k doplnění tekutin sáhněte po obyčejné vodě. Iontové nápoje si nechme pro ty opravdu intenzivní zátěže.
Pijete iontové nápoje? To je otázka na zlatou váhu! Někdy je to prostě "must have" – třeba když dřete jako Rocky Balboa a čeká vás velmi náročný nebo dlouhotrvající trénink. Pokud vás ale čeká pohodový trénink v posilovně nebo na skupinových lekcích, klidně si dejte od ionťáku pauzu. Pamatujte si: Iontový nápoj ano, ale v případě, kdy jeho výhody skutečně využijeme.
Copyright 2022. Provozovatel e-shopu ETEE, s.r.o. IČ 14201151
Přizpůsobujeme se Vám na míru. Abychom v tom byli co možná nejlepší, potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých cookies a předáním dat třetím stranám. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím, pokračovat na web".
Zde máte možnost povolit jednotlivé cookies podle Vašich preferencí.