My jsme trošičku pátrali, a něco vypátrali. A o naše poznatky se chceme podělit v dnešním článku. Ať máte o něco více jasno.
Odhadovaný čas čtení: 5 minut
přidala 12. 8. 2022 Další článkyMy jsme trošičku pátrali, a něco vypátrali. A o naše poznatky se chceme podělit v dnešním článku. Ať máte o něco více jasno.
Mikrobiom je veškeré osídlení našeho těla bakteriemi, viry, houbami, kvasinkami apod. Čím více a různoroději, tím lépe. Součástí mikrobiomu, a asi nejzásadnější pro náš organismus, je střevní flóra, která je vlastně takový malý ekosystém naši trávicí soustavu, ale s docela velkým počtem obyvatel.
Lidská střeva jsou domovem pro 500 druhů nejrůznějších bakterií, v celkovém počtu převyšujícím dokonce všechny buňky našeho těla. A ještě pro představu, celková váha tohoto mikro obyvatelstva se pohybuje v rozmezí 1-2 kg.
Jak už je docela všeobecně známo, naše imunita je úzce spjata s našimi střevy. Co asi už tak známo není je, že správné fungování a správný obsah mikrobů má velký vliv i na naši psychiku. Všechno souvisí se vším a navzájem se ovlivňuje. Dobré trávení, odolnost před nemocemi, dobré psychické rozpoložení.
Co se týče skladby těchto tvorečků, žijí vedle sebe víceméně v symbióze, mikroby pro naše střeva potřebné, ale i ty škodlivé. A dokud se správný poměr nenaruší, je všechno v pořádku. Jakmile dojde k přemnožení patogenů, je zaděláno na problém, který, v těch krajních případech, může přerůst do chronického onemocnění.
A zde se dostáváme k jádru věci. Ačkoliv budoucí osazenstvo našich střev je nám předurčeno z větší části geneticky, není to zas tak jednoduchá záležitost. Všechno, co pošlete do svých střev, se dříve nebo později projeví na vašem zdraví, tělesném i psychickém. Dokonce i naše dobrá nálada je pod vlivem tlustého střeva.
Střeva nenarozených miminek jsou sterilní a pouť mikrobů dovnitř začíná s porodem. Od té doby je to na nás.
Málo rozmanitý nebo jednostranný jídelníček, stejně jako množství antibiotik nebo přehnaná hygiena může střevní mikroflóru snadno poškodit. Bohatá strava zahrnuje množství zeleniny a ovoce, které jsou bohaté na vlákninu. Fermentované potraviny a kysané mléčné výrobky nás zásobují prospěšnými bakteriemi. Probiotika, prebiotika, laktobacily.
Probiotika, prebiotika, laktobacily, bifidobacily. Slova, která na nás každodenně vyskakují z množství reklam na zdravý životní styl. Protože ne každý se v tom úplně orientuje a osvěty není nikdy dost, pokusíme se i my přispět svým článkem do mlýna.
Jsou to živé organismy, které jsou součástí přirozené mikroflóry našich střev a přispívají k jejich správné činnosti. Jedná se o bakterie mléčného kvašení a k nejznámějším patří právě ty z rodů Lactobacillus a Bifidobacterium.
Jsou buď přidávané, dnes již běžně, do mléčných kysaných výrobků nebo vznikají přirozeně kvašením čili fermentací potravin, nejčastěji pak zeleniny. U nás na e-shopu si můžete koupit chutné snídaňové kaše, s probiotiky, ale i s prebiotiky o kterých píšeme níže, v různých příchutích.
Nestravitelná složka potravy, kterou lépe známe pod názvem vláknina. Vláknina, jak víme, má pozitivní vliv na tlusté střevo a jeho peristaltiku, váže na sebe některé odpadní látky. Podporuje pocit plnosti a udržuje správnou hladinu cukru v krvi. Hlavním posláním prebiotik je ovšem dobře nakrmit probiotika a vytvořit tak pro ně ideální podmínky k růstu a množení. Jsou to pro příklad inulin, oligofruktóza, galaktooligosacharidy a laktulóza.
V případě, že se probiotika jsou v kombinaci s prebiotiky v jednom, mluvíme o synbiotikách, které mají ideálně synergický vztah a účinek na náš organismus. Všeobecně známou potravinou s takovou synergii je např. bílý jogurt, který si podle potřeb můžete dochutit oříšky nebo sušným či lyofilizovaným ovocem. Obsahuje probiotika v podobě bifidobakterií i prebiotikum oligofruktózu.
Základním předpokladem zdravého zažívání a potažmo i dobře vybudovaného imunitního systému je tedy strava s rozmanitou skladbou s dostatečným příjmem výše zmiňovaných složek. Ne vždy ale je v lidských možnostech toho dosáhnout pouze dobře sestaveným jídelníčkem. Přijdou chvíle, kdy člověk onemocní, musí polykat antibiotika nebo má více stresu, není v dobrém psychickém rozpoložení vlivem vnějších faktorů.
V tuto chvílí není od věci se poohlédnout po probiotikách nebo prebiotikách v doplňcích stravy. Existují různé přípravky s různými názvy, ale účel je stejný. Nastartovat nebo podpořit pochroumaný střevní mikrobiom, který odvedl svou práci a nyní potřebuje trošilinku nakopnout na další šichtu.
Copyright 2022. Provozovatel e-shopu ETEE, s.r.o. IČ 14201151
Přizpůsobujeme se Vám na míru. Abychom v tom byli co možná nejlepší, potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých cookies a předáním dat třetím stranám. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím, pokračovat na web".
Zde máte možnost povolit jednotlivé cookies podle Vašich preferencí.